Naprawa czy regeneracja skrzyni biegów?

przez | 21 czerwca, 2022

Jest kilka sposobów na niesprawną skrzynię biegów. Możemy ją wymienić, naprawić lub regenerować. Oczywiście zawsze jest możliwość kupienia całkowicie nowego sprzętu albo nieco zaoszczędzić i kupić sprawną, ale używaną. Jak w każdym dylemacie, poszczególne rozwiązania mogą mieć swoje plusy i minusy, ale ostateczna decyzja powinna głównie zależeć od stopnia, a także rozległości uszkodzeń. W tym artykule rozważymy przede wszystkim, co warto wybrać, a także zadamy sobie pytanie: „naprawa, czy regeneracja skrzyni biegów?”.

Naprawa skrzyni biegów

Na wstępie zaznaczmy, że naprawa będzie najmniej opłacalna. Uściślając — wymiana poszczególnych jej części. Z tego powodu na takie rozwiązanie powinniśmy zdecydować się dopiero w ostateczności, jeśli chcemy wydać mniej środków na przywrócenie skrzyni biegów do stanu używalności.

Co ciekawe, najwięcej problemów sprawiają kierowcom skrzynie manualne. Statystycznie zaczynają one ukazywać swoje usterki już przy 150-200 tysiącach kilometrów przebiegu. Niestety, w przypadku tego typu skrzyń nawet zwykłe usterki często bywają kosztowne w naprawie.

Jaki może być zakres naprawy skrzyni biegów?

  • wymiana skrzyni biegów – łożyska
  • wymiana kół zębatych i synchronizatorów
  • regeneracja przekładni automatycznej

Jest także inny sposób problemy ze skrzynią biegów – jest to regeneracja. Niezależnie od tego, jaki jest rodzaj, czy model przekładni, zawsze jest możliwość jej wykonania. Polecamy w nią zainwestować, ponieważ, jeśli zostanie sprawnie przeprowadzona, to skrzynia biegów może funkcjonować znacznie sprawniej niż model poprzedni.

W zdecydowanej większości przypadków, na regenerację skrzyni biegów sprzedawcy udzielają gwarancji trwającej rok. Ponadto rzetelnie testują wszystkie regenerowane przez nich przekładnie. W trakcie tego procesu łożyska w skrzyni są regulowane, natomiast sama skrzynia rozkładana na elementy na końcu jest solidnie sprawdzana. Odpowiedni i wykwalifikowani mechanicy zakładu mogą wyregulować luzy i gruntowanie oczyścić całą skrzynię biegów.

Używane skrzynie biegów

Z kolei jeśli zdecydujemy się na wyminę całej skrzyni biegów, polecamy zainwestować w nowy sprzęt. Specjaliści i doświadczeni kierowcy najmniej polecają kupienie skrzyni używanej. Czasami zdarza się, że kupienie nowej skrzyni znacznie przewyższa możliwości finansowe danego kierowcy. Wówczas nie ma innego rozwiązania, jak kupienie używanej skrzyni. W takiej sytuacji zachowajmy szczególną ostrożność i niska cena nie powinna być żadnym wyznacznikiem. Lepiej kupić produkt droższy, by mieć pewność względem tego, czy jest sprawny.